A fog gyökérkezelése szükségessé válhat amikor a fogszuvasodás olyan mértékű, hogy a fogbelet is megbetegíti vagy fogágy gyulladás okozza ugyanezt, illetve a fog ütés következtében megsérül, letörik és elhal.

Sok esetben a páciens ezt észre sem veszi, mert a fog nem okoz panaszt, illetve csak régebben fájt, majd csak kellemetlen érzést okoz. Sok esetben a fog szürkés elszíneződése utal a kezelés szükségességére.

Máskor egyértelmű a beteg számára is, hogy nagy a baj, komoly fájdalommal, esetleg bedagadt arccal érkezik a rendelőbe. Ez esetben kerül sor sürgősségi gyökérkezelésre.

A gyökérkezelés menete:

A beteg kikérdezése, vizsgálata, röntgendiagnosztika, vitalitásvizsgálat elvégzése után megszületik a diagnózis. A fogat érzéstelenítésben kitisztítjuk. Eljutva a fogbél üregébe eltávolítjuk a beteg idegeket, ereket, tisztítjuk, fertőtlenítjük a gyökércsatornát.

Nagyobb gyulladás esetén ideiglenes gyógyszeres gyökértöméssel látjuk el a fogat. Ebben az esetben több ülésben történik a gyökérkezelés.

A gyökércsatornát speciális formájúra kell megmunkálni, hogy a gyökértömést el tudjuk benne helyezni.

A gyökércsatornák letömése után sor kerülhet a fog koronai részének a helyreállítására. Ez a megmaradt foganyag mennyiségétől függően lehet tömés, csapos felépítés után korona.

A gyökértömést rendszeresen időközönként ellenőrizni kell. Ez a fajta beavatkozás türelmet és precíz munkát igényel. Garancia azonban nem vállalható a gyökérkezelés sikerességére a nagy számú egyéni anatómiai variáció és gyógyulási hajlam miatt. A gyökér apró oldalcsatornáiban a legalaposabb munka mellett is maradhatnak baktériumok, melyek hónapok, évek alatt aktiválódhatnak és a gyökér körül gyulladásos reakciót indíthatnak el.  Ha sikeres a beavatkozás, a fog akár addig is megmaradhat a szájban, mint a többi, nem kezelt társai.